Domů > Jak propojit počítač nebo notebook s televizí?
Propojení notebooku a počítače s televizí

Jak propojit počítač nebo notebook s televizí?

Pokud chcete propojit svůj počítač nebo notebook s televizí, máte několik možností, jak to udělat. Ať už chcete sledovat filmy na televizi, hrát hry, nebo pouštět prezentace či promítat fotky. V tomto článku vám představíme ty nejběžnější způsoby a ukážeme vám, jak na ně krok za krokem.

Propojení počítače nebo notebooku s televizí kabelem

Propojení počítače nebo notebooku s televizí kabelem je nejjednodušší a nejkvalitnější způsob, jak přenést obraz i zvuk z počítače na televizi. Pokud máte počítač i televizi s HDMI portem, stačí vám pouze kabel HDMI, který zapojíte do obou zařízení. Poté na televizi přepnete zdroj signálu na HDMI a na počítači si nastavíte, jak chcete zobrazovat obraz na televizi. To můžete udělat takto:

  • Windows: Klikněte pravým tlačítkem na plochu a vyberte možnost Zobrazit nastavení. V levém panelu vyberte Systém a poté Zobrazit. V pravém panelu pod položkou Vícero displejů vyberte jednu z možností: Duplikovat tyto displeje (zobrazí se stejný obraz na obou zařízeních), Rozšířit tyto displeje (můžete použít televizi jako druhou obrazovku), Pouze zobrazit na 1 (zobrazí se obraz pouze na počítači) nebo Pouze zobrazit na 2 (zobrazí se obraz pouze na televizi).
  • Mac: Klikněte na ikonu jablka v levém horním rohu a vyberte možnost Předvolby systému. V okně Předvoleb systému klikněte na ikonu Monitory. V horním panelu klikněte na kartu Rozložení. Zde můžete nastavit, jak chcete zobrazovat obraz na televizi. Můžete si vybrat mezi Zrcadlením displejů (zobrazí se stejný obraz na obou zařízeních) nebo Rozšířením displejů (můžete použít televizi jako druhou obrazovku). Také můžete upravit rozlišení, jas a orientaci každého displeje.

Pokud nemáte počítač nebo televizi s HDMI portem, můžete použít starší typy kabelů, jako je DP (DisplayPort) nebo VGA (Video Graphics Array). Tyto kabely však přenášejí pouze obraz, takže budete potřebovat ještě další kabel pro přenos zvuku, například jack-jack nebo jack-cinch. Také budete možná potřebovat redukci, pokud se neshodují typy portů na vašich zařízeních. Například pokud máte počítač s DP portem a televizi s HDMI portem, budete potřebovat redukci DP-HDMI. Zapojení a nastavení je pak podobné jako u HDMI kabelu.

HDMI
Propojení počítače nebo notebooku s televizí pomocí HDMI je nejjednodušší možností

Bezdrátové propojení počítače nebo notebooku s televizí

Pokud nechcete používat kabely, můžete propojit svůj počítač s televizí bezdrátově pomocí některého z těchto zařízení:

  • Funkce smart televize: Pokud máte chytrou televizi, je možné že umožňuje také bezdrátové připojení jiných zařízení. V takovém případě se zkuste podívat do manuálu výrobce, kde by mělo být uvedeno, jak zařízení s televizí bezdrátově propojit. Většinou bude postup podobný, jako u níže uvedených možností pro Chromecast nebo Apple TV.
  • Chromecast: Chromecast je malé zařízení, které se zapojí do HDMI portu vaší televize a připojí se k vaší domácí wi-fi síti. Poté můžete odeslat obraz i zvuk z vašeho počítače na televizi pomocí aplikace Google Chrome. Stačí kliknout na ikonu tří teček v pravém horním rohu prohlížeče a vybrat možnost Poslat. Zde si vyberte zařízení Chromecast, na které chcete poslat obsah. Můžete poslat celou obrazovku, jednu kartu nebo konkrétní aplikaci.
  • Apple TV: Apple TV je zařízení, které se také zapojí do HDMI portu vaší televize a připojí se k vaší domácí wi-fi síti. Pokud máte počítač od Apple, můžete použít funkci AirPlay, která vám umožní zrcadlit nebo rozšířit obrazovku vašeho počítače na televizi. Stačí kliknout na ikonu AirPlay v horním panelu a vybrat zařízení Apple TV, na které chcete poslat obsah. Můžete také použít aplikaci iTunes nebo jiné aplikace kompatibilní s AirPlay.
  • Existují i jiná zařízení, která vám umožní propojit počítač s televizí bezdrátově, jako například Miracast, Roku, Amazon Fire TV nebo Samsung Smart View. Princip je podobný jako u Chromecastu nebo Apple TV, jen budete potřebovat jinou aplikaci nebo software pro odeslání obsahu.
Google Chromecast
Pro propojení počítače s televizí můžete využít např. Google Chromecast

Často kladené otázky a odpovědi

Jaké jsou hlavní výhody bezdrátového připojení oproti kabelovému?

Bezdrátové připojení poskytuje větší flexibilitu a pohodlí, jelikož eliminuje potřebu kabelů. To je ideální pro prezentace nebo sledování obsahu z různých částí místnosti. Na druhé straně, kabelové připojení obvykle nabízí stabilnější spojení a lepší kvalitu obrazu, zvláště při vysokém rozlišení.

Mohu použít Chromecast s jakýmkoliv typem televize?

Chromecast můžete použít s jakoukoli televizí, která má volný HDMI port. Pro starší televize bez HDMI je možné použít adaptér. Důležité je mít také kompatibilní Wi-Fi síť a zařízení pro odesílání obsahu (smartphone, tablet, počítač).

Jaké jsou možnosti, pokud můj počítač nemá HDMI výstup?

Pokud váš počítač nemá HDMI výstup, můžete využít jiné porty jako DisplayPort, VGA, nebo DVI. Pro každý z těchto portů existují adaptéry nebo redukce, které umožňují připojení k HDMI vstupu na televizi.

Jak mohu řešit problémy s kvalitou obrazu při použití VGA?

Pokud narazíte na problémy s kvalitou obrazu při používání VGA, ujistěte se, že kabely jsou správně zapojeny a nejsou poškozené. Také můžete zkontrolovat a upravit nastavení rozlišení a obnovovací frekvence na počítači tak, aby odpovídaly schopnostem vaší televize.

Je možné připojit více zařízení k televizi současně?

Ano, je možné připojit více zařízení k televizi současně, pokud má televize dostatek vstupů. Můžete mít například připojený počítač přes HDMI a zároveň používat Chromecast. Pro přepínání mezi zařízeními jednoduše změňte zdroj vstupu na televizi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru